Omron Automation & Safety MY4ZN DC100/110 (S)
MY4ZN DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4ZN DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4ZN DC100/110 (S).pdf
Availability of MY4ZN DC100/110 (S)
QUANTITY
MY4ZN DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4ZN DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4ZN DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4ZN DC100/110 (S)
Related LinksMY4ZN DC1, MY4ZN DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4ZN DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4ZN DC100/110 (S)
JUMPER-H1501TR/A3049G/H1501TR 4" datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .05" DIP SLD datasheet.pdf
IC 3-8 DECODER/DEMUX INV 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 51PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf