Omron Automation & Safety MYQ4-DC24
MYQ4-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MYQ4-DC24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V
Datasheet Download
MYQ4-DC24.pdf
Availability of MYQ4-DC24
QUANTITY
MYQ4-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MYQ4-DC24
Internal Part NumberEIS-MYQ4-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current36.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MYQ4-DC24
Related LinksMYQ4, MYQ4-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MYQ4-DC24 Details Description
Related parts for MYQ4-DC24
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TLC5540 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN TINT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEAT-RESISTANT 1M FIX-LGTH R10MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
2,2UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf