United Chemi-Con MZA6.3VC152MJ10TP
MZA6.3VC152MJ10TP picture photo
Mfg. Part Number
MZA6.3VC152MJ10TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MZA6.3VC152MJ10TP.pdf
Availability of MZA6.3VC152MJ10TP
QUANTITY
MZA6.3VC152MJ10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MZA6.3VC152MJ10TP
Internal Part NumberEIS-MZA6.3VC152MJ10TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MZA6.3VC152MJ10TP
Related LinksMZA6.3VC, MZA6.3VC152MJ10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MZA6.3VC152MJ10TP Details Description
Related parts for MZA6.3VC152MJ10TP
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 930 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 128 POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf