United Chemi-Con MZA6.3VC22RMD61TP
MZA6.3VC22RMD61TP picture photo
Mfg. Part Number
MZA6.3VC22RMD61TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MZA6.3VC22RMD61TP.pdf
Availability of MZA6.3VC22RMD61TP
QUANTITY
MZA6.3VC22RMD61TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MZA6.3VC22RMD61TP
Internal Part NumberEIS-MZA6.3VC22RMD61TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance1.35 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MZA6.3VC22RMD61TP
Related LinksMZA6.3VC, MZA6.3VC22RMD61TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MZA6.3VC22RMD61TP Details Description
Related parts for MZA6.3VC22RMD61TP
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADR 62POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 650 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf