Taiyo Yuden N08DPA391K
N08DPA391K picture photo
Mfg. Part Number
N08DPA391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 540MA 1.2 OHM
Datasheet Download
N08DPA391K.pdf
Availability of N08DPA391K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N08DPA391K Order Process
Ship out your order
Specifications of N08DPA391K
Internal Part NumberEIS-N08DPA391K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating540mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2.9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N08DPA391K
Related LinksN08DP, N08DPA391K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
N08DPA391K Details Description
Related parts for N08DPA391K
CONN TERM FEMALE 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
DIODE LIMITER SILICON 20-45V datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 60VFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf