Taiyo Yuden N08DPA560K
N08DPA560K picture photo
Mfg. Part Number
N08DPA560K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.35A 190 MOHM
Datasheet Download
N08DPA560K.pdf
Availability of N08DPA560K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N08DPA560K Order Process
Ship out your order
Specifications of N08DPA560K
Internal Part NumberEIS-N08DPA560K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.35A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8.3MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N08DPA560K
Related LinksN08DP, N08DPA560K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
N08DPA560K Details Description
Related parts for N08DPA560K
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA RED W/WIRE 6" datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORIZ 1A NO/NC PPS datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G NEUTRAL WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf