3M N10250-52E3VC
N10250-52E3VC picture photo
Mfg. Part Number
N10250-52E3VC
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT
Datasheet Download
N10250-52E3VC.pdf
Availability of N10250-52E3VC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N10250-52E3VC Order Process
Ship out your order
Specifications of N10250-52E3VC
Internal Part NumberEIS-N10250-52E3VC
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMDR Selection Guide
Featured ProductMDR Connectors
PCN Obsolescence/ EOLVE,VC,JL Series 04/Sept/2007
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series102, Mini D Ribbon (MDR)
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (4-40); Latchblocks
Type-
FeaturesBoard Lock, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N10250-52E3VC
Related LinksN10250, N10250-52E3VC Datasheet, 3M Distributor
N10250-52E3VC Details Description
Related parts for N10250-52E3VC
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 24POS datasheet.pdf
CIR BRKR 3.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 142 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 212 I/O 281CSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 4.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf