3M N2514-5003-RB
N2514-5003-RB picture photo
Mfg. Part Number
N2514-5003-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS R/A .100 T/H
Datasheet Download
N2514-5003-RB.pdf
Availability of N2514-5003-RB
QUANTITY
N2514-5003-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of N2514-5003-RB
Internal Part NumberEIS-N2514-5003-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package616
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N2514-5003-RB
Related LinksN2514-, N2514-5003-RB Datasheet, 3M Distributor
N2514-5003-RB Details Description
Related parts for N2514-5003-RB
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AB datasheet.pdf
RES 30.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC3239TB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf