3M N2540-6002-UG
N2540-6002-UG picture photo
Mfg. Part Number
N2540-6002-UG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS STR .100 T/H
Datasheet Download
N2540-6002-UG.pdf
Availability of N2540-6002-UG
QUANTITY
N2540-6002-UG Order Process
Ship out your order
Specifications of N2540-6002-UG
Internal Part NumberEIS-N2540-6002-UG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model2540-6002.igs2540-6002.stp2540-6002.x_t
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N2540-6002-UG
Related LinksN2540-, N2540-6002-UG Datasheet, 3M Distributor
N2540-6002-UG Details Description
Related parts for N2540-6002-UG
IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 140W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB 22, AFS datasheet.pdf
BRIDGE RECT 35A 1KV GBPC datasheet.pdf