Micron Technology N25Q256A11E1240E
N25Q256A11E1240E picture photo
Mfg. Part Number
N25Q256A11E1240E
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 256MBIT 108MHZ TBGA
Datasheet Download
N25Q256A11E1240E.pdf
Availability of N25Q256A11E1240E
QUANTITY
N25Q256A11E1240E Order Process
Ship out your order
Specifications of N25Q256A11E1240E
Internal Part NumberEIS-N25Q256A11E1240E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX25L25635F Migrating from N25Q256A
Standard Package187
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size256M (64Mx4)
Speed108MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 2 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TBGA
Supplier Device Package24-T-PBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N25Q256A11E1240E
Related LinksN25Q256A, N25Q256A11E1240E Datasheet, Micron Technology Distributor
N25Q256A11E1240E Details Description
Related parts for N25Q256A11E1240E
VARISTOR 1700V 7.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERT 9-36VDC IN +/[email protected] datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 135MA 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V C0J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
RES 57 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/90F SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf