Micron Technology N25Q512A13G1240E
N25Q512A13G1240E picture photo
Mfg. Part Number
N25Q512A13G1240E
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 512MBIT 108MHZ 24TBGA
Datasheet Download
N25Q512A13G1240E.pdf
Availability of N25Q512A13G1240E
QUANTITY
N25Q512A13G1240E Order Process
Ship out your order
Specifications of N25Q512A13G1240E
Internal Part NumberEIS-N25Q512A13G1240E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductN25Q Series Serial NOR Flash
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,122
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size512M (128Mx4)
Speed108MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TBGA
Supplier Device Package24-T-PBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N25Q512A13G1240E
Related LinksN25Q512A, N25Q512A13G1240E Datasheet, Micron Technology Distributor
N25Q512A13G1240E Details Description
Related parts for N25Q512A13G1240E
TVS DIODE 78VWM 132.2VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-TSSOP datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
508 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
RES 360 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 95V 120-277 datasheet.pdf