3M N3428-6302RB
N3428-6302RB picture photo
Mfg. Part Number
N3428-6302RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH
Datasheet Download
N3428-6302RB.pdf
Availability of N3428-6302RB
QUANTITY
N3428-6302RB Order Process
Ship out your order
Specifications of N3428-6302RB
Internal Part NumberEIS-N3428-6302RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series3000
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N3428-6302RB
Related LinksN3428-, N3428-6302RB Datasheet, 3M Distributor
N3428-6302RB Details Description
Related parts for N3428-6302RB
IAP 1.5N/3AN datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 R/A datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-MQFP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL INP MULT 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf