3M N3440-6302RB
N3440-6302RB picture photo
Mfg. Part Number
N3440-6302RB
Brief Description
CONN HEADER 30POS STR LONG LATCH
Datasheet Download
N3440-6302RB.pdf
Availability of N3440-6302RB
QUANTITY
N3440-6302RB Order Process
Ship out your order
Specifications of N3440-6302RB
Internal Part NumberEIS-N3440-6302RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package250
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N3440-6302RB
Related LinksN3440-, N3440-6302RB Datasheet, 3M Distributor
N3440-6302RB Details Description
Related parts for N3440-6302RB
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO15 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 12W datasheet.pdf