3M N3627-5003RB
N3627-5003RB picture photo
Mfg. Part Number
N3627-5003RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 24POS R/A GOLD T/H
Datasheet Download
N3627-5003RB.pdf
Availability of N3627-5003RB
QUANTITY
N3627-5003RB Order Process
Ship out your order
Specifications of N3627-5003RB
Internal Part NumberEIS-N3627-5003RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series3000
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N3627-5003RB
Related LinksN3627-, N3627-5003RB Datasheet, 3M Distributor
N3627-5003RB Details Description
Related parts for N3627-5003RB
RES 4.75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf