NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F125D,623
N74F125D,623 picture photo
Mfg. Part Number
N74F125D,623
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER TRI-ST QUAD 14SOIC
Datasheet Download
N74F125D,623.pdf
Availability of N74F125D,623
QUANTITY
N74F125D,623 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F125D,623
Internal Part NumberEIS-N74F125D,623
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
Multiple Devices Revision 30/Jun/2015
PCN Packaging2 Year Datecode Control 20/Jul/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F125D,623
N74F125D,623 Details Description
Related parts for N74F125D,623
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
STAND OFF ALUM ANOD datasheet.pdf
RSV 1.6 LSF 9 GR 3.2 AU datasheet.pdf
SOCKET CONTACT SZ12/16 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf