NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F242N,602
N74F242N,602 picture photo
Mfg. Part Number
N74F242N,602
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TXRX TRI-ST 4BIT 14DIP
Datasheet Download
N74F242N,602.pdf
Availability of N74F242N,602
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N74F242N,602 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F242N,602
Internal Part NumberEIS-N74F242N,602
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F242N,602
N74F242N,602 Details Description
Related parts for N74F242N,602
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V ULT LP 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
SINGLE GANG JUNC BOX 2.77" datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 48.6MMH datasheet.pdf