NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F245DB,118
N74F245DB,118 picture photo
Mfg. Part Number
N74F245DB,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP
Datasheet Download
N74F245DB,118.pdf
Availability of N74F245DB,118
QUANTITY
N74F245DB,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F245DB,118
Internal Part NumberEIS-N74F245DB,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
Multiple Devices Revision 30/Jun/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F245DB,118
N74F245DB,118 Details Description
Related parts for N74F245DB,118
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28SOIC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP WIDEBAND LN SOT-343 datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 256-BGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf