NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F245N,602
N74F245N,602 picture photo
Mfg. Part Number
N74F245N,602
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP
Datasheet Download
N74F245N,602.pdf
Availability of N74F245N,602
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N74F245N,602 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F245N,602
Internal Part NumberEIS-N74F245N,602
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F245N,602
N74F245N,602 Details Description
Related parts for N74F245N,602
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
47000UF 63V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf