| Internal Part Number | EIS-N74F543D,623 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA; 15mA, 64mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |
| Supplier Device Package | 24-SO | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | N74F543D,623 | |
 | SM2Y-PLS | WIRE MARKER B/Y .16-.39"250PC | datasheet.pdf | |
 | 2-322870-2 | CONN RING TONGUE 2AWG #5/16 | datasheet.pdf | |