| Internal Part Number | EIS-N74F786D,623 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Specialty Logic | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Bus Arbiter | |
| Supply Voltage | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Number of Bits | 4 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |