TE Connectivity Raychem Circuit Protection NANOASMDC016F-2
NANOASMDC016F-2 picture photo
Mfg. Part Number
NANOASMDC016F-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 0.16A RESET FUSE SMD
Datasheet Download
NANOASMDC016F-2.pdf
Availability of NANOASMDC016F-2
QUANTITY
NANOASMDC016F-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NANOASMDC016F-2
Internal Part NumberEIS-NANOASMDC016F-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max48V
Current - Max10A
Current - Hold (Ih) (Max)160mA
Current - Trip (It)450mA
R Min/Max1.100 ~ 5.000 Ohm
Time to Trip0.3s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NANOASMDC016F-2
NANOASMDC016F-2 Details Description
Related parts for NANOASMDC016F-2
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
23P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LENS RD BLUE 18MM CLEAR GLASS datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA MICMELF datasheet.pdf