Omron Automation & Safety NB10W-TW01B
NB10W-TW01B picture photo
Mfg. Part Number
NB10W-TW01B
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
NB HMI, 10.1 TFT QVGA, ETHERNT
Datasheet Download
NB10W-TW01B.pdf
Availability of NB10W-TW01B
QUANTITY
NB10W-TW01B Order Process
Ship out your order
Specifications of NB10W-TW01B
Internal Part NumberEIS-NB10W-TW01B
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNB Series July/2013
NB Series Software Dec/2014
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
SeriesNB
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
TouchscreenResistive
Diagonal Screen Size10.1" (256.54mm)
Viewing Area258.00mm W x 200.00mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 480 (WVGA)
InterfaceEthernet, USB
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NB10W-TW01B
Related LinksNB10W, NB10W-TW01B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
NB10W-TW01B Details Description
Related parts for NB10W-TW01B
BATT VRLA 12V 17AH datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
ACS 600V MIDGET POWR-SAFE 30A IN datasheet.pdf