AVX Corporation NB21K00103JBB
NB21K00103JBB picture photo
Mfg. Part Number
NB21K00103JBB
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 10KOHM 5% 0603 SMD
Datasheet Download
NB21K00103JBB.pdf
Availability of NB21K00103JBB
QUANTITY
NB21K00103JBB Order Process
Ship out your order
Specifications of NB21K00103JBB
Internal Part NumberEIS-NB21K00103JBB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNB21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853630K
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max70mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NB21K00103JBB
Related LinksNB21K0, NB21K00103JBB Datasheet, AVX Corporation Distributor
NB21K00103JBB Details Description
Related parts for NB21K00103JBB
FIXED IND 820NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 7.95" WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf