Vicor Corporation NBM6123T46C15A6T0R
NBM6123T46C15A6T0R picture photo
Mfg. Part Number
NBM6123T46C15A6T0R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER REV 2400W
Datasheet Download
NBM6123T46C15A6T0R.pdf
Availability of NBM6123T46C15A6T0R
QUANTITY
NBM6123T46C15A6T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of NBM6123T46C15A6T0R
Internal Part NumberEIS-NBM6123T46C15A6T0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® NBM™
PackagingTray
TypeBus Converter Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)46V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)160A
Power (Watts) - Manufacture Series2400W
Voltage - Isolation-
Features*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 0.99" W x 0.29" H (61.0mm x 25.1mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency98%
Power (Watts) - Max2400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBM6123T46C15A6T0R
Related LinksNBM6123T4, NBM6123T46C15A6T0R Datasheet, Vicor Corporation Distributor
NBM6123T46C15A6T0R Details Description
Related parts for NBM6123T46C15A6T0R
CONN HEADER .100 DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10 COND .050" datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS 0.156 datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 35NS 48MINIBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
2D CR NPN WIDE VIEW SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf