Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPDANN100PGUNV
NBPDANN100PGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPDANN100PGUNV
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI GAUG 12V DIP
Datasheet Download
NBPDANN100PGUNV.pdf
Availability of NBPDANN100PGUNV
QUANTITY
NBPDANN100PGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPDANN100PGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPDANN100PGUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNBP Series Appl Note
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 86 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.08" (1.91mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure240 PSI (1654.74 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPDANN100PGUNV
NBPDANN100PGUNV Details Description
Related parts for NBPDANN100PGUNV
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 256FPBGA datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf