Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPLANN100PAUNV
NBPLANN100PAUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPLANN100PAUNV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100 PSIA UNAMPLIFIED SMD
Datasheet Download
NBPLANN100PAUNV.pdf
Availability of NBPLANN100PAUNV
QUANTITY
NBPLANN100PAUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPLANN100PAUNV
Internal Part NumberEIS-NBPLANN100PAUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBasic Board Mount Pressure Sensors, NBP Series Overview
Featured ProductNBP Series
Standard Package30
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNBP
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 86 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.11" (2.74mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure240 PSI (1654.74 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case6-SMD, No Lead, Top Port
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPLANN100PAUNV
NBPLANN100PAUNV Details Description
Related parts for NBPLANN100PAUNV
FIXED IND 470UH 3.8A 130 MOHM TH datasheet.pdf
MODULE EM CUSTOMIZABLE JTAG datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220 datasheet.pdf
RES 12.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 91K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK INSULKRIMP (BB-219-10X) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V 20% X5R 0805 datasheet.pdf