Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPLANN160MGUNV
NBPLANN160MGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPLANN160MGUNV
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
NBPLANN160MGUNV.pdf
Availability of NBPLANN160MGUNV
QUANTITY
NBPLANN160MGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPLANN160MGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPLANN160MGUNV
SeriesNBP
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure2.32 PSI (16 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 75.5 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.75" (1.91mm) Tube
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure12.33 PSI (85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPLANN160MGUNV
NBPLANN160MGUNV Details Description
Related parts for NBPLANN160MGUNV
Connector Header, Bottom Entry 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HPL26H datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 3A SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
6800UF 16V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf