Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPLLNN015PGUNV
NBPLLNN015PGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPLLNN015PGUNV
Brief Description
SENSOR 15 PSIG UNAMPLIFIED SMD
Datasheet Download
NBPLLNN015PGUNV.pdf
Availability of NBPLLNN015PGUNV
QUANTITY
NBPLLNN015PGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPLLNN015PGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPLLNN015PGUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBasic Board Mount Pressure Sensors, NBP Series Overview
Featured ProductNBP Series
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 75 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbless
Features-
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case6-SMD, No Lead, Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPLLNN015PGUNV
NBPLLNN015PGUNV Details Description
Related parts for NBPLLNN015PGUNV
IC VOLT DETECT 2.4V INV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RESONATOR CER 18.43MHZ SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 3MM GOLD datasheet.pdf