Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPMPNS100MGUNV
NBPMPNS100MGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPMPNS100MGUNV
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
NBPMPNS100MGUNV.pdf
Availability of NBPMPNS100MGUNV
QUANTITY
NBPMPNS100MGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPMPNS100MGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPMPNS100MGUNV
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure1.45 PSI (10 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 47 mV (5)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port Size-
Port StyleNo Port
Features-
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure12.33 PSI (85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case4-SMD, J-Lead, Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPMPNS100MGUNV
NBPMPNS100MGUNV Details Description
Related parts for NBPMPNS100MGUNV
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
BOARD DEV PWR MODULE LMZ14203 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 18.54MM datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SL-P30N (PLASTIC), 3NC, QD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 4000-8500 CMA 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf