ON Semiconductor NBSG53AMAG
NBSG53AMAG picture photo
Mfg. Part Number
NBSG53AMAG
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS/NEG 16FCLGA
Datasheet Download
NBSG53AMAG.pdf
Availability of NBSG53AMAG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NBSG53AMAG Order Process
Ship out your order
Specifications of NBSG53AMAG
Internal Part NumberEIS-NBSG53AMAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/April/2008
Standard Package92
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series-
PackagingTube
FunctionReset
TypeD-Type
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element2
Frequency - Clock8GHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive, Negative
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-2.375 V ~ -3.465 V
Current - Quiescent59mA
Input Capacitance-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TLGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBSG53AMAG
Related LinksNBSG5, NBSG53AMAG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NBSG53AMAG Details Description
Related parts for NBSG53AMAG
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 10A 3PH SPM27-JB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 4' RPSMA-MALE TO RPSMA FEM datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 5POS MALE 12' datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FOAM SEALED CLSR 400PR W/O HIGHG datasheet.pdf
CRYSTAL 13.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf