AVX Corporation NC12KC0680JBA
NC12KC0680JBA picture photo
Mfg. Part Number
NC12KC0680JBA
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 68OHM 5% 0805 SMD
Datasheet Download
NC12KC0680JBA.pdf
Availability of NC12KC0680JBA
QUANTITY
NC12KC0680JBA Order Process
Ship out your order
Specifications of NC12KC0680JBA
Internal Part NumberEIS-NC12KC0680JBA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNC12
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C68
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853470K
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max120mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NC12KC0680JBA
Related LinksNC12KC, NC12KC0680JBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
NC12KC0680JBA Details Description
Related parts for NC12KC0680JBA
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 19.4X25.4X11.4MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M PC CL M3 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf