Delta Electronics NC12S0A0H06PNFA
NC12S0A0H06PNFA picture photo
Mfg. Part Number
NC12S0A0H06PNFA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12VIN .6A ADJ OUT
Datasheet Download
NC12S0A0H06PNFA.pdf
Availability of NC12S0A0H06PNFA
QUANTITY
NC12S0A0H06PNFA Order Process
Ship out your order
Specifications of NC12S0A0H06PNFA
Internal Part NumberEIS-NC12S0A0H06PNFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package240
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi NC06
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.2V
Voltage - Input (Max)13.8V
Voltage - Output 10.9 ~ 5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension1.20" L x 0.61" W x 0.48" H (30.5mm x 15.5mm x 12.2mm)
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NC12S0A0H06PNFA
Related LinksNC12S0A, NC12S0A0H06PNFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
NC12S0A0H06PNFA Details Description
Related parts for NC12S0A0H06PNFA
IC DAC 8BIT 5V OUT AMP 20-PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD TO-220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf