| Internal Part Number | EIS-NC7SZ32P5 | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Gates and Inverters | |
| Series | 7SZ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | OR Gate | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Number of Inputs | 2 | |
| Features | - | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent (Max) | 2µA | |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA | |
| Logic Level - Low | - | |
| Logic Level - High | - | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.5ns @ 5V, 50pF | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |