ON Semiconductor NCP100SNT1G
NCP100SNT1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP100SNT1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT ADJ 5TSOP
Datasheet Download
NCP100SNT1G.pdf
Availability of NCP100SNT1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP100SNT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP100SNT1G
Internal Part NumberEIS-NCP100SNT1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jan/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeAdjustable
Voltage - Output (Min/Fixed)0.9V
Voltage - Output (Max)6V
Current - Output20mA
Tolerance±1.7%
Temperature Coefficient-
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode100µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP100SNT1G
Related LinksNCP10, NCP100SNT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP100SNT1G Details Description
Related parts for NCP100SNT1G
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.17A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HMIK PLAPC-HOOD BEL LATCH 36P WI datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf