ON Semiconductor NCP1053ST100T3G
NCP1053ST100T3G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1053ST100T3G
Brief Description
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4
Datasheet Download
NCP1053ST100T3G.pdf
Availability of NCP1053ST100T3G
QUANTITY
NCP1053ST100T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1053ST100T3G
Internal Part NumberEIS-NCP1053ST100T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up8.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.5 V ~ 10 V
Duty Cycle77%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)40W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)