ON Semiconductor NCP1086ST-33T3
NCP1086ST-33T3 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1086ST-33T3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223
Datasheet Download
NCP1086ST-33T3.pdf
Availability of NCP1086ST-33T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1086ST-33T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1086ST-33T3
Internal Part NumberEIS-NCP1086ST-33T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.05V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1086ST-33T3
Related LinksNCP1086, NCP1086ST-33T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1086ST-33T3 Details Description
Related parts for NCP1086ST-33T3
AC/DC CONVERTER 28V 50W datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 8A 30V RADIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 6SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 19BIT BUS INTERFACE 3ST48SSOP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X250MM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SMA RA-SMA STRT PLG RG-174 3" datasheet.pdf