ON Semiconductor NCP1117DT15
NCP1117DT15 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT15
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT15.pdf
Availability of NCP1117DT15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1117DT15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT15
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT15
Related LinksNCP11, NCP1117DT15 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT15 Details Description
Related parts for NCP1117DT15
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 8W MONO 32TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 327 I/O 484UBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M PC TIN GI datasheet.pdf