ON Semiconductor NCP1117DT25G
NCP1117DT25G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT25G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT25G.pdf
Availability of NCP1117DT25G
QUANTITY
NCP1117DT25G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT25G
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT25G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT25G
Related LinksNCP111, NCP1117DT25G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT25G Details Description
Related parts for NCP1117DT25G
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.4A 8.65 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 504V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf