ON Semiconductor NCP1117LPST18T3G
NCP1117LPST18T3G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117LPST18T3G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223
Datasheet Download
NCP1117LPST18T3G.pdf
Availability of NCP1117LPST18T3G
QUANTITY
NCP1117LPST18T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117LPST18T3G
Internal Part NumberEIS-NCP1117LPST18T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117LPST18T3G
Related LinksNCP1117L, NCP1117LPST18T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117LPST18T3G Details Description
Related parts for NCP1117LPST18T3G
ZACK STRIP PRINTED HORIZ 1-9 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf