ON Semiconductor NCP1117ST20T3
NCP1117ST20T3 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117ST20T3
Brief Description
IC REG LDO 2V 1A SOT223
Datasheet Download
NCP1117ST20T3.pdf
Availability of NCP1117ST20T3
QUANTITY
NCP1117ST20T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117ST20T3
Internal Part NumberEIS-NCP1117ST20T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117ST20T3
Related LinksNCP111, NCP1117ST20T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117ST20T3 Details Description
Related parts for NCP1117ST20T3
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/4 NYLON datasheet.pdf
PHOTODIODE FIBER OPTIC PIN datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 11A PPAK SO-8 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 300VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf