ON Semiconductor NCP1200AP40G
NCP1200AP40G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1200AP40G
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC CTRLR PWM CM HV 8DIP
Datasheet Download
NCP1200AP40G.pdf
Availability of NCP1200AP40G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1200AP40G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1200AP40G
Internal Part NumberEIS-NCP1200AP40G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Apr/2006
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)No
Voltage - Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)16V (Max)
Duty Cycle83%
Frequency - Switching40kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Short Circuit
Control Features-
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1200AP40G
Related LinksNCP120, NCP1200AP40G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1200AP40G Details Description
Related parts for NCP1200AP40G
FIBERSNAKE 3/16" 100' W/CAGE datasheet.pdf
TRANS 4NPN DARL 50V 1.75A 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf