ON Semiconductor NCP1246BLD100R2G
NCP1246BLD100R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1246BLD100R2G
Brief Description
IC CTLR CURR MODE 100KHZ 8SOIC
Datasheet Download
NCP1246BLD100R2G.pdf
Availability of NCP1246BLD100R2G
QUANTITY
NCP1246BLD100R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1246BLD100R2G
Internal Part NumberEIS-NCP1246BLD100R2G
Series-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up12V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.9 V ~ 28 V
Duty Cycle80%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads
Supplier Device Package7-SOIC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1246BLD100R2G
Related LinksNCP1246B, NCP1246BLD100R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1246BLD100R2G Details Description
Related parts for NCP1246BLD100R2G
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN 05CA-PCMCIA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
1839 14 183914 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEAT SINK FOR TI MODULE # datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf