ON Semiconductor NCP1529MUTBGEVB
NCP1529MUTBGEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP1529MUTBGEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD FOR NCP1529MUTBG
Datasheet Download
NCP1529MUTBGEVB.pdf
Availability of NCP1529MUTBGEVB
QUANTITY
NCP1529MUTBGEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1529MUTBGEVB
Internal Part NumberEIS-NCP1529MUTBGEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File1 A High Efficiency Step-Down Converter Evaluation Board - NCP1529
Design ResourcesNCP1529MUTBGEVB BOM
NCP1529MUTBGEVB Gerber Files
NCP1529MUTBGEVB Schematic
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output0.9 V ~ 3.9 V
Current - Output1A
Voltage - Input3.6V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.7MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP1529
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1529MUTBGEVB
Related LinksNCP1529, NCP1529MUTBGEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1529MUTBGEVB Details Description
Related parts for NCP1529MUTBGEVB
CAP CER 1500PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf