ON Semiconductor NCP1547DG
NCP1547DG picture photo
Mfg. Part Number
NCP1547DG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
NCP1547DG.pdf
Availability of NCP1547DG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1547DG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1547DG
Internal Part NumberEIS-NCP1547DG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Oct/2012
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.32V
Voltage - Output (Max)38V
Current - Output1.5A
Frequency - Switching340kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1547DG
Related LinksNCP1, NCP1547DG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1547DG Details Description
Related parts for NCP1547DG
DIODE PIN 30V 100MA SOD-523 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 11"L X 9"W datasheet.pdf
PUNCH DOWN TOOL PDT IMPACT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
OTDR MM DUAL WAVE 85/13 OPM SLS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
3 & 5V Octal 8-Bit Voltage Output DAC with Serial Interface IC datasheet.pdf