ON Semiconductor NCP1550SN18T1G
NCP1550SN18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1550SN18T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 5TSOP
Datasheet Download
NCP1550SN18T1G.pdf
Availability of NCP1550SN18T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1550SN18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1550SN18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP1550SN18T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2009
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max690kHz
Duty Cycle100%
Voltage - Supply2.45 V ~ 5.5 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1550SN18T1G
Related LinksNCP1550, NCP1550SN18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1550SN18T1G Details Description
Related parts for NCP1550SN18T1G
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SPLIT FMALE-FMALE/FMALE 4POS 1' datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" WHT JACKP datasheet.pdf