ON Semiconductor NCP160AFCS350T2G
NCP160AFCS350T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP160AFCS350T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 0.25A 4WLCSP
Datasheet Download
NCP160AFCS350T2G.pdf
Availability of NCP160AFCS350T2G
QUANTITY
NCP160AFCS350T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160AFCS350T2G
Internal Part NumberEIS-NCP160AFCS350T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.64x0.64)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160AFCS350T2G
Related LinksNCP160AF, NCP160AFCS350T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160AFCS350T2G Details Description
Related parts for NCP160AFCS350T2G
Crystal 72.0000kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/PROJ RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf