ON Semiconductor NCP160AFCT285T2G
NCP160AFCT285T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP160AFCT285T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.25A 4WLCSP
Datasheet Download
NCP160AFCT285T2G.pdf
Availability of NCP160AFCT285T2G
QUANTITY
NCP160AFCT285T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160AFCT285T2G
Internal Part NumberEIS-NCP160AFCT285T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.095V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.64x0.64)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160AFCT285T2G
Related LinksNCP160AF, NCP160AFCT285T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160AFCT285T2G Details Description
Related parts for NCP160AFCT285T2G
PILOT LIGHT 24V LED ROUND WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 250MA SOD523 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 170MSPS 64-QFN datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES 3.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
03+03 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf