ON Semiconductor NCP160AMX250TBG
NCP160AMX250TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP160AMX250TBG
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A 4XDFN
Datasheet Download
NCP160AMX250TBG.pdf
Availability of NCP160AMX250TBG
QUANTITY
NCP160AMX250TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160AMX250TBG
Internal Part NumberEIS-NCP160AMX250TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
PCN Assembly/OriginXDFN Pkg Devices Assembly Site 28/Oct/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-XDFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160AMX250TBG
Related LinksNCP160A, NCP160AMX250TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160AMX250TBG Details Description
Related parts for NCP160AMX250TBG
CONN RECPT 100POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 64TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 30X3MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
12P CST100 SHRD HDR ASSY R/A datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf