ON Semiconductor NCP160AMX285TBG
NCP160AMX285TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP160AMX285TBG
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.25A 4XDFN
Datasheet Download
NCP160AMX285TBG.pdf
Availability of NCP160AMX285TBG
QUANTITY
NCP160AMX285TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160AMX285TBG
Internal Part NumberEIS-NCP160AMX285TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.095V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-XDFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160AMX285TBG
Related LinksNCP160A, NCP160AMX285TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160AMX285TBG Details Description
Related parts for NCP160AMX285TBG
RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A LFPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SCFF CAGE TOP datasheet.pdf
TBF3 HINGED COVER - datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
PLUG INLINE 1FLUID+10LV PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf