ON Semiconductor NCP170BXV280T2G
NCP170BXV280T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP170BXV280T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4XDFN
Datasheet Download
NCP170BXV280T2G.pdf
Availability of NCP170BXV280T2G
QUANTITY
NCP170BXV280T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP170BXV280T2G
Internal Part NumberEIS-NCP170BXV280T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-563-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP170BXV280T2G
Related LinksNCP170B, NCP170BXV280T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP170BXV280T2G Details Description
Related parts for NCP170BXV280T2G
CONN RECEPT RT ANG 20POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 6-DFN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 10A RADIAL datasheet.pdf
IC SGL CELL BATTERY CHRGR 8-UDFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
KIT EVAL HMC778LP6CE datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf